sobota 4. května 2013

Nasazení Tiny Tiny RSS v Ubuntu serveru (v Hyper-V)

Vzhledem k ukončení Google Readeru je na čase hledat vhodné alternativy. Pokud vás láká myšlenka hostovat si vlastní RSS čtečku, či jste dokonale zvyklí na Android čtečku gReader, (podpora je v beta verzi zde) nabízí se Tiny RSS.

Na živo si TT-RSS můžete vyzkoušet na veřejné instalaci jednoho dobrodince na http://rss.cicolina.org/

Pokud zvažujete vlastní nasazení, je to docela snadné. Pro linux existují desítky návodů. Kupodivu ale pro Windows jich moc není. Pokud máte k dispozici Windows server, asi ideální řešení je vytvoření dedikovaného VM v Hyper-V. Výhodou je přenositelnost a snadná zálohovatelnost. V případě reinstalace hostitele si stačí zálohovat několika gigabajtový vhd a později opět připojit. Již žádné reinstalace a rekonfigurace.....Hyper-V se také na rozdíl od virtualboxu postará o uložení stavu při restartu hostitele a opětovné obnovení po nastartování.

Pro TT-RSS v Hyper-V se vybízejí dvě varianty:


  1. Windows host s nějakým druhem LAMP serveru, například XAMPP. Výhodou je velice snadná instalace a konfigurace. Také můžete využít dynamickou paměť - VM pak neujídá paměť kterou nevyužívá. Licencovat můžete například z MSDN (AA ), Windows 8 za pár stovek... Takový server 2003 se vejde do 3GB a vystačí s 200-300MB RAM. Aktualizaci feedů je pak možné provádět pomocí naplánovaných úloh, což je zábavná alternativa vůči linux daemonům.  
  2. Hyper-V oficiálně podporuje pouze CentOS a RedHAT. Naštěstí Nové verze Ubuntu mají již integrované integrační služby pro Hyper-V. Není tedy problém s ovladači ani s vypínáním. Bohužel není reálném používat GUI verzi Ubuntu - rozhraní je nepoužitelně pomalé, a to i po zakázání framebufferu. Další varianta je Debian. Pro něj můžete doinstalovat integrační služby velice snadno v podobě deb balíčku (zde). S GUI rozhraním problém není, pouze je někdy nutné ručně provést ifup eth0

Dnes se ovšem podíváme na instalaci Tiny Tiny RSS v ubuntu serveru.


Instalaci Ubuntu server 13.04 v Hyper-V nebudu nijak zvláště popisovat, pouze nezapomeňte nainstalovat SSH. Pro VM stačí bohatě 512 MB paměti - mysql bude moci hodně cachovat. 

Jakmile jsme na SSH začneme instalací mysq:
sudo apt-get install mysql-server mysql-client

Vytvoříme silné heslo a pokračujeme:
sudo aptitude install apache2 mysql-server libapache2-mod-php5 php5-mysql

A nakonec prerekvizity:

sudo aptitude install php5-cli php5-xmlrpc php5-curl

Nyní máme funkční webový server, pokračujeme Nasazením TT-RSS:

wget https://github.com/gothfox/Tiny-Tiny-RSS/archive/1.7.8.tar.gz
tar -xf 1.7.8.tar.gz -C /var/www/
chown -R root.www-data /var/www/
chmod -R g+w,o+ /var/www/Nyní si ještě nainstalujeme phpMyAdmin pro snadnější práci a budoucí sledování DB. Zadejte silné heslo.
sudo apt-get install phpmyadmin

Na adrese http://VÁŠserver/phpmyadmin vytvořte nového lokálního uživatele (třeba tinyrss) a rovnou i stejnojmennou databázi. Opět použijte silné heslo.

Na adrese http://VÁŠserver/ by měla být k dispozici úvodní konfigurace. Vyplňte údaje, inicializujte databázi a hotovo. Nyní můžete přidat vaše feedy. Také změňte výchozí heslo!

Zbývá ovšem ještě dořešit aktualizaci. TT-RRS ve výchozím stavu feedy automaticky neaktualizuje (chytré?) Stačí ovšem udělat následující - otevřít nanem rc.local a dopsat řádek...
nano /etc/rc.local 

a přidal řádek:
sudo -u www-data php /var/www/update_daemon2.php > /dev/null&
pak znovunačíst konfiguraci:
rc  /etc/init.d/rc.local startNyní se rozběhne aktualizace feedů...a jsme hotovi. Může náš potěšit že na rozdíl od Windows, je na Linuxu aktualizace vícevláknová, stejně se ale připravte na hodiny čekání a naplnění čtečky tisíci příspěvků. 
Nakonec zbývá přizpůsobit si TT-RSS. Na fóru projektu lze nalézt spoustu pluginů imitující vzhled greaderu. Plugin pro identické klávesové zkratky je také již integrován. Po aktualizaci feedů vám také TT-RSS zobrazí seznam již nefunkčních adres spolu se seznamem dlouhodobě neaktivních. Můžete tedy pohodlně opravit sledované adresy - například po přesunu blogů..
Pro přiblížení Goodle Readeru doporučuji ještě toto nastavení:


Automatically mark articles as read – No
Combined feed display – Yes
Confirm marking feed as read – No


A pokud budete mít problém, okamžitě zapomeňte že by jste ho zmínili na fóru projektu. Administrátor s tímto příjemným avatarem....
...se okamžitě postará o vaše zesměšnění a pohřbení dobrých nápadů. (A ne, na fórum jsem nic nepsal, stačí s pročíst několik témat).

A několik článků k tématu TT-RSS:
http://the.geekorium.com.au/make-tiny-tiny-rss-look-and-behave-like-google-reader/

http://tt-rss.org/forum/viewtopic.php?f=22&t=1287

http://nathan.chantrell.net/20130317/tiny-tiny-rss-a-replacement-for-google-reader/


Žádné komentáře:

Okomentovat