neděle 11. listopadu 2012

Poznámky k programu CrashPlanPoznámky k programu CrashPlan - zvolená forma je pravděpodobně vhodnější než blogový příspěvěk 

Nebudu se zde rozepisovat o tom co program CrashPlan je či co umí, od toho jsou stovky jiných povrchních recenzí, naopak přikládám soupis poznatků z reálného provozu. Prosím omluvte sloh a styl, jde o upravené záznamy pro osobní potřebu. 
 
Sledování změn souborů:
Program stále ve výchozím nastavení sleduje data jako genius backup....každou změnu. Záloha není možno pustit bez nějaké změny.
Je možné vypnout sledování filesystemu realtime - asi se před zálohou bude kontrolovat změna všech souborů (dle data poslední změny)
 
Bezpečnost:
Šifrování zálohy vlastním přídavným klíčem (místo heslem k CrashPlan účtu)
Nejde downgradovat zabezpečení na režim bez hesla
Lze jako heslo použít 448 bitů dlouhý klíč 
 
 
Zálohování:
CPU time je velice nízký, zatížení také, na druhou stran je zálohování na sítové umístění ve stejné Gbit síti velice pomalé. 28K souborů, 8GB jede průměrně pod 1MB/s. Acronish jde na t
o jinak, nemá problém s o řády vyšími rychlostmi. 
 
Data se opravdu zálohují jen na vzdálený server(cílové umístěné), rozhodně ne na třetí umístění(nejde to přes crashplan servery). V LAN jdou data přes LAN, při komunikaci přes internet jsou přímo mezi sebou, není třeba port forwarding, pracuje podobně jako teamviewer, asi. Ověřeno přes sledován sítové komunikace.
 
Zálohy jde pozastavit na obou stranách
 
Deduplikace tam je, má tři režimy, spíše prodlužuje přenosové doby a zvyšuje zatížení cpu, jak šetří místo netestováno
 
Obnova dat:
Obnova: na každém PC vám to nabízí obnovu ze všech PC které zálohujete, je jedno že je zálohujete třeba do jiného PC - to znamená že seznam souboru je někde v cloudu???
Je možné do jakéhokoliv PC obnovit cokoliv, i když je to zálohováno jinam..prostě se udělá přímo spojení a obnoví se to.
 
 
Je možné obnovit jakákoliv data, pokud jejich zálohovací uložiště je online, pokud online není, není možné zobrazit ani seznam dat. Je možné službu pozastavit a tím aktivně odmítat žádosti o obnovení, nebo rovnou zastavit a záloha se pak stane offline. Lze časově omezit kdy stroj přijímá zálohy od klientů-
 • "unable to restore until we have synchronized with the destination" tato hláška se zobrazí, pokud klient u zálohy běží jen chviličku, zanedlouho se pravděpodobně vše propojí přes servery CrashPlanu.
 • Po přidání přídavného hesla jsou všechny zálohy šifrovány samostatným heslem a bez hesla je není možno obnovit (vlastně dvou hesel)
 • Pokud zálohujete do účtu cizí osoby, vaše data jsou v bezpečí, jsou šifrována a cizí osoba nemá ani možnost tato data obnovovat, naopak vy můžete oc cizí osoby vzdáleně obnovit 
 
Nastavení:
Naprosto senzační je možnost, nastavit prioritu traficku pomocí TCP Packet TOS - třeba acronish způsoboval zácpu a některé slabé routery při jeho zálohování vypadávali a ping padal...také asi uvolní upload, tj bude možné mít nízký ping a přitom uploadovat. Netestováno, přenosové rychlosti jsou tak nízké, že se tato volba hodí jen pro pomalá připojení či slabé routery.
 
Možnost nastavit LAN a WAN limity rychlosti pro upload a download 
 
Program neobsahuje češtinu
 
Opravdu šikovné jsou emailové notifikace, můžete si nechat zasílat denní, týdenní atd přehledy zálohování kde jsou informace o velikosti záloh a poslední záloze. Nebo varovné emaily že například již dva dny záloha neproběhla.
 
Test jak se vypořádá s diferencionálním zálohováním v LAN: 
 
1GB TC kontejner nedokáže zálohovat pokud je v TC připojen, zálohování probíhá opět pomalu kolem 3MB/s, ale prý za to může deduplikace - (na druhou stranu úspora místa), také komprese( u TC kontejneru asi zbytečná) a šifrování po cestě asi také není nutné. Také jsem měl nastaveno využít maximálně 20% cpu
1GB TC soubor uloží komprimovaně jako 681MB (což je divné, že by slabá výchozí šifra pro volné místo?)
 
Při změně soboru je zálohování bleskové, přenáší se jen změněná data!! ta lemra nezálohuje změněný TC- vůbec nezálohuje změny..i když ví že se soubor změnil tak nezálohuje-
Přitom u RAR souboru se změnil a crashplan ho zálohoval a revizoval, ŽE BY KONTROLOVAL ZMĚNY PODLE VELIKOSTI? Odpovědí je There is an option in Truecrypt enabled by default called preserve timestamps of file containers. ---pokud je v TC toto zapnuto nemá šanci CrashPlan zjisti že došlo ke změně (nemění se velikost ani čas změny) Zajímavé je že Dropbox s tímto problém nemá. Dropbox pracuje s delta kompresím, musí si tedy neustále hlídat hashe souborů (u každého souborů hashe velkého množství bloků, a synchronizovat jen změnu)
 
 • Zálohy jsou diferenciální a automaticky do je jednoho souboru, odpadá problém se ztrátou částí jako u Acronishu a znehodnocením zálohy. Program rozkládá zálohy do většího množství cca 4GB souborů
 Takto vypadá zatížení zálohovaného procesoru i3 při uploadu 1MB/s

 
 
Komprese:
Perfektní úspora místa, Mix 7,8GB dat ( profilová data více uživatelů, dokumenty savy her cache prohlížeče atd....uložená velikost je 3,4GB 
 
Je možné na cílovém počítači nastavit maximální množství místa která má APP využít, pokud je množství menší než zabraná data, muže dojít ke smazání dat - toto platí jen pro zálohování na jiné účty.
 
 
Nastavení je možné v textové formě čitelné na webu, příklad: 
D:/Dulezite_Programy/
D:/Instalačky/
D:/Osobni data/
+ seznam vyloučených souborů a složek
 
Takže po reinstalu klienta asi není nutné nastavovat znovu( po čisté instalaci klienta je možné "zdědit" nastavení některého z počítačů, při tom se stáhnou data z online. Pro pozdější dědění je nutný reinstal klienta.
 
 
 
Omezení verze zdarma:
 
Vypadá to, že během bezplatného měsíce je možné vytvářet backup sety a po uplynutí je jen mazat. Podle mnoha zdrojů vytvořené sety zůstanou....podle oficiálního varování CrashPlan se smažou, rozhodně nepůjdou přidávat)
Ve free jen jedna zálohovací úloha (seznam souborů a složek), je ovšem možné zálohovat na více umístění.
 
 
 
Problém s nedostatkem místa, ve free verzi se mažou či nemažou smazané soubory ze záloh? Nejde ostranit jednotlivé revize. Když dojte místo tak co? Automatická mazací politika pro smazané soubory je ve free verzi neměnitelná, jaké je ovšem výchozí nastavení zatím nevím. 
 • Ve Free je možná jen jedna záloha denně bez přesného časování' - prostě jednou za den
 • Dle varovného emailu: Při přechodu do free dojde ke smazání backup setů, a smazání záloh na CrashPlan Central
 
Zkušenosti z provozu:
Rozhraní je opravdu pomalé, naštěstí není nutné s ním moc pracovat
Rozhraní je možné chránit heslem.
 • Trochu matoucí je oddělení zálohovací služby, aplikace obstarávají tray ikonu a samotného programu.
 • Během měsíce se asi jednou stalo že nastal stav "waiting for backup" a bylo nutné ve službách restartovat CrashPlan
 • CrashPlanService si bere 149MB v ram a klient dalších 92MB. Během zálohování komprimovaných deduplikovaných šifrovaných stovek GB si Service bere kolem 400MB a klient  70MB, ikona u hodin 1MB (zobrazuje status a animací signalizuje úlohu)
 • Při zálohování výše zmínění úlohy je zatížení CPU cca 20% (i3 3.30Ghz) Jde hlavně o jedno jádro.
 • Trochu problém je automatický 30 denní trial, do jeho skončení není možné plnohodnotně ohodnotit program ve režimu zdarma. 
 • Kdyby bylo možné vytvářet image disků, šlo by o ultimátní nástroj
 • Není možné nastavit maximální povolenou velikost zálohy kterou by se měl snažit program snažit zajistit. u CrashPlan jsou data na prvním místě, narozdíl od acronishu nelze automaticky odstranovat smazané soubory pokud dochází místo. Jak se chová v praxi, zatím neozkoušeno.
 

 • Bezpečností problém: dají se data obnovit na pc offline ? Kdyby služba přestala fungovat.... Třeba existuje možnost, ale vzhledem k tomu že program umožnuje jen adaptovat zálohy z online seznamu, není jasné co by se stalo kdyby se změnilo např uložiště zálohy. Při běžném provozu(ne po reinstalu) by problém nastat neměl. 

Je možné že uplynutí trial verze napíšu doplnění
Ve zkratce, je to pěkný smysluplný program který má cenu využívat pokud si dokážete představit a naplánovat jednodenní zálohování do jiné lokality.
 
...,

Žádné komentáře:

Okomentovat