úterý 13. prosince 2011

Zálohování s pomocí Windows Backup na Truecrypt volume"Mnozí" čtenáři by se určitě rádi zeptali, jak se dá zálohovat na Truecrypt disk/oddíl/kontejner pomocí Windows zálohování (Windows Backup) ve Win. 7 či Vista. Rozhodl jsem se tedy nečekat na to, až tento dotaz padne, a vnutit toto moudro světu.

PS: proč se proboha nikdo nezeptá?

Jádro pudla:

Windows se při zálohování chovají chytře a spoléhají na službu "Windows Volume Shadow Copy Service", bohužel to je problém, protože Truecrypt nemá pro tuto funkci podporu, dle své dokumentace. A pokud nechcete zálohovat na ten samý disk, který chcete zálohovat, máte s plnohodnotným zálohování utrum. Existují však cesty jak to rozchodit či obejít.
 
Cesta 1: Lhaní a podvod

Jak jste si asi už ze života ráčili všimnout, pravda a čest Vás nikam nedostane, stejný přístup můžete čekat u zálohování ve Windows. Protože je Vám zapovězeno vybrat jako zálohovací disk TC disk/jednotku, musíte improvizovat. Jediná volba která se nabízí je umístění v sítí. O tom jak to udělat se nebudu rozepisovat. Jednoduše složku na TC oddílu nadílíte a zvolíte ji pro zálohování. Návod naleznete například zde nebo zde. Vypadá to sice pěkně a jednoduše, bohužel jen vypadá. Zálohování do sítové složky je docela funkčně okleštěno. Musíte počítat s tímto:
 
Není možné spravovat a nastavovat použité místo zálohou ( záloha bobtná do nekonečna)
Záloha je na TC disku a tudíž šifrovaná, samotné zálohování může být trošku pomalejší.
Na sítové uložiště není možné uložit více než jednu verzi bitové kopie.

Jak vidíte (čtete), je toto zálohování prakticky nepoužitelné až na nějaké specifické užití.
 
 

Cesta 2: Leave No Man Behind
Pokud tedy chceme použít Windows Backup a Truecrypt, musíme se smířit s tím, že můžeme použít pouze jednu aplikaci s této dvojice. Aneb bez ústupků to nepůjde.
 
Můžete použít jakýkoliv jiný zálohovací program a zálohovat na TC disk
Můžete použít Windows Backup a zálohovat na obyčejný interní pevný disk
Můžete okleštěně použít Windows backup a přes sítovou berličku zálohovat na sítový TC disk či lokálně. 
 
Další varianty zahrnují použití symlinků pro složky, ale opět není jiná možnost jen použití sítové berličky. 
 
Spekulace:
Teoreticky může být možné obejít toto omezení pomocí zálohování mimo GUI, viz wbadmin dokumentace 
 
Autor článku neručí a nenese zodpovědnost za škody způsobené nepochopením dokumentace, zbytečně ztraceným čase, a ani za zbytečnost tohoto článku. 


1 komentář: