sobota 4. září 2010

Windows Home Server - praktické zkušenosti


Po zkušenostech s Freenasem a Windows Serverem 2008 ( články ve výrobě) jsem se rozhodl vyzkoušet řešení pro NAS server ve formě Windows Home Server.

INSTALACE
První problém začal instalací. AHCI intel. Nejprve jsem měl systémový disk na AHCI přes Gigabyte řadič, systém po instalaci nenabootoval. Po několika pokusech jsem musel zvolit Intelovský řadič v modu AHCI + ovladače na flashce protože systém disk nenašel zprvu. 
Instalace trvala něco přes hodinu což je na 1GB systém docela hodně, následná aktualizace (96 aktualizací) trvala také přes hodinu. Připomínám že instalace 3x většího systému Windows Server 2008 trvá tak 40 minut.
Sytém při instalaci vyžaduje naformátovat všechny nalezené pevné disky. Asi je nakonfiguruje do JBOD.

Instalace započne standardním Vista/WIn 7 GUI, ovšem následně se přepne do standardního dosového modrého vzhledu známého z instalace Windows XP a pokračuje ve vzhledu instalace Windows Server 2003. Je to naprostý hybrid. 

JÁDRO PUDLA
Systém se na první pohled neliší od naprosto očesaných Windows XP, jediné co obsahuje navíc je ovládací konzola a mnoho administrativních nástrojů které znáte ze serverových edic Windows. Samotná konzola nabízí vyloženě trapné množství nastavení - přitom se zapíná asi půl minuty a jediná její výhoda je příjemný vzhled. 
Instalační program si disk rozdělí na 20 GB systémovou partition a zbytek pro data. Máte li tedy už vlastní data která chcete přes Home Server sdílet máte smůlu. Vzdálená plocha funguje tak na půl a tedy hlavní možnost administrace je pomocí zvláštního programu na klientských počítačích který jednak obsluhuje zálohování a jednak zobrazuje na klientských počítačích právě tu nefunkční konzoli. 

ZÁLOHOVÁNÍ
Na tuto funkci jsme se těšil opravdu hodně, bohužel o to víc mě zklamala. Za prvé je nutné použít speciální program na zálohovaném počítači viz předchozí odstavec. Za druhé je zálohování prováděno pouze průvodce o asi 3 oknech kde můžete maximálně vyjmout které složky a soubory chcete vynechat a které disky chcete zálohovat, nic víc, nic míň. Nemůžete ani nastavit cíl zálohování. Což v případě že díky JBOD máte jeden velký disk tak nevadí, ale kolik takových lidí je...

ZÁVĚR
Do Windows Home Serveru jsem vkládal velké naděje, bohužel se ukázalo že jde o trapnou parodii o funkční NAS řešení a jakákoliv základní OS s jedním či dvěma programy poslouží lépe než tento kus SW. Je zřejmé že je myšlen jako výplň speciálních "domácích serverů" pro neznalé uživatele kteří dají přednost před alespoň základní znalostí "jak to funguje a co to dělá"  vizuálním efektům a pseudošikovým průvodcům. Jako třešnička na dortu je to že je OS distribuován na 3 DVD - instalační (1GB) - repair (200MB) a software pro klientské počítače (10MB) který v základu nezvládá 64 bitové OS.


Žádné komentáře:

Okomentovat