čtvrtek 9. září 2010

Je FreeNAS řešení pro domácí souborový server?


Po stavbě souborového uložiště na platformě Atom jsem potřeboval ho oživit. Do oka mi padla distribuce FreeNas, což je vlastně Unixový systém založený na distribuci FreeBSD s webovým rozhraním ze kterého je možné server "pohodlně" ovládat.
 
Instalace

Velkou výhodou FreeNASu je právě lehkost nasazení, můžete ho provozovat na paměťové kartě, flashdisku, z CD,DVD, z pevného disku...snad teoreticky i ze sítě.
Já si vybral možnost instalace na flashdisku. Použil jsme k tomu stařičký 256MB který byl dostatečný.
Instalace probíhá snadno, ve Windows pomocí programu physdiskwrite.exe zapíšete image na flash disk, následně z něj nabootujete a je to, hotové během 5 minut a server je připraven k použití. Nepotřebujete další pevný disk který by zvyšoval spotřebu. Nastavení se ukládají normálně na flashdisk. O jeho životnost s bát nemusíte, celé to totiž funguje následovně - z flashdisku se systém nahraje do ramdisku a odsud poté funguje (proto pokud by jste instalovali FreeNAS na hdd potřebujete méně RAM).
 
 
 
Funkce

První čeho si všimnete po instalaci je Webové rozhraní, to je zpracované velice pěkně a velkou výhodou je také že je dostupné kdykoliv odkudkoliv (pokud si to povolíte v NATu.)
Pro uvedení do provozu je potřeba mít základní až střední znalost linuxových systémů, tedy moutování disků, oddílů, nastavení skupin a pravomocí uživatelů atd. Když tohle zvládnete čeká na Vás už smršť služeb které si můžete v mezích které vám určí GUI nastavit dle libosti. Například Samba -SMB/CIFS, FTP, FTP, RSYNC, SSH, iSCSI, web server, torrent klient a další.

Použitelnost
 
Řeknu to takhle, FreeNAS není pro každého, vlastně ani to není přesné. Je to produkt určený specifické skupině uživatelů která chce jednoduše ovladatelný produkt a má na něj minimálními nároky.

FreeNas nabízí mnoho funkcí, ale vyžaduje ještě více kompromisů. Zkusím postupně sepsat mé zkušenosti.
 
Systém souborů: První věc kterou musíte udělat je přeformátovat vaše uložiště. Jediný podporovaný formát souborů je UFS - unix file system. Ten je kvalitativně jeden z těch lepších, ale ne moc rozšířený. Jedná se o tzv. nativní systém tedy jádro FreeBSD ho zvládá bez jakýchkoliv dalších modulů.
Pokud chcete používat NTFS máte smůlu, jednak není zápis bezpečný a pokud to risknete budete mít stejně neřešitelné problémy s NTFS pravomocemi.
 
FTP: Tuto službu jsem plánoval používal docela hodně, bohužel je také docela problémová. K jejímu fungování nesmíte používat DHCP server ale mít IP nastavenou ručně. Rychlostně vše jak má být.
 
Samba - SMB/CIFS: Asi nejpoužívanější služba pro sdílení na Windows a paradoxně ta nejvíce pokažená služba.  Rychlosti které s touto službou můžete dosáhnout se nedají nazvat jinak než naprosto žalostné. Málokdy se u 1Gbs připojení přehoupli přes 10MB/s a z neznámého důvodu velice často klesali až k 2MB/s. Zprovoznění jsem obětoval docela mnoho času a nepomáhá nic ať už tweakování jádra či zvětšení cache pro službu stonásobně. Samba je prostě náladová mrcha.
 
Torrent klient - Transmission: Také služba kterou asi velice oceníte, umožňuje vzdáleně seedovat/stahovat pomocí linuxového klienta Transmission který má velice pěkně zpracované webové rozhraní. Bohužel ani zde není všechno zlato co se třpytí. Několikrát se mi stlalo že Transmission Neměl pravomoci zápisu na disk což je u systémové služby dosti humorné. Také torrenty které obsahují příliš souborů odmítne seedovat. Výhodou je možnost použití klienta pro Windows který nahrazuje webové rozhraní. 
 
RSYNC: Tato služba - opět uživatelé Linuxu asi znají slouží k synchronizaci nebo zálohování dat. Na server se vyskytuje ve dvou podobách - jako server pro vzdálenou synchronizaci a jako služba pro lokání. Právě lokální jsem používal pro zálohování obsahu serveru na externí disk. Velkým trhákem je tzv. Delta komprese která umožňuje přenášet jen změněná data, tedy jen části souborů které jsou pozměněné a proto minimalizuje velikost přenášených dat. Osobně bych dal ale raději přednost zabudovanému nástroji pro ukládání image disků - něco ve stylu Drive SnapShot.
 
SSH: Asi jediná služba na kterou si nemohu stěžovat. Vykonává co se jí řekne.
 
Praktické poznatky z používání:
 
  • Při ukládání jakéhokoliv nastavení je server několik sekund zaseknutý.
  • Pokud spustíte kontrolu disku fsck (absolutně nevhodná pro velké disky) webové rozhraní bude po celou dobu kontroly nedostupné. Kontrola(základní) trvá několik hodin. Prakticky pokaždé když server něco dělá je webové rozhraní bez udání důvodu nedostupné.
  • Když se provádí RSYNC záloha je po celou dobu webové rozhraní nedostupné.
  • Reboot většinou trvá (i při spouštění z HDD) více než 2 minuty - provádí zbytečné kontroly disků hw atd.
  • Ukazatel teploty u procesorů Intel Atom nefunguje, stále ukazuje údaj 11.
  • Systém využije tak 10-15% z 1GB z RAM, nejvíce žere Transmmision. 
  • Pokuď zapnete "power daemon" pro šetření energie stane se zvláštní věc, Atom D510 - 1,6Ghz se alespoň podle ukazatele frekvence začne automaticky podtaktovávat i když by to umět neměl. Ale může jít jen o chybu ukazatele frekvence protože udaje jako 989.1150.868.1270 atd jsou příliš divné aby to byla pravda.
  • FreeNAS NEDOKÁŽE formátovat oddíly, umí pouze celé disky - toto je velice nepříjemné.
  • Integrované šifrování také neumí oddíly ale jen celé disky.
 
Server se někdy chová extrémně divně pro normálního člověka, pokud se ho rozhodnete vypnout nebo restartovat tak se napříkad rozhodně že potřebuje provést "Syncing disks a Syncing vnodes" což naprosto netuším co znamená, ani se mi to nepodařilo dohledat. Někde se píše že zapisuje obsah cache na disk. TUTO OPERACI PROVÁDÍ 1 - 10 HODIN! a odmítá se při ní vypnout. Vzhledem k tomu že podobné chování nelze předpovídat ani odstranit 

Závěr: FreeNas nemohu doporučit nikomu kde potřebuje mít data dostupná rychle a spolehlivě například na PC s Windows. Prakticky se pro něj nalézá jen využití na extrémně slabších strojích kde jiná možnost využití neexistuje. 
 Žádné komentáře:

Okomentovat