čtvrtek 17. června 2010

Nokia 5800 jako 3G modem


Nedávno jsem zkoušel použít O2 3G připojení jako hlavní připojení pro PC do internetu. K tomuto rozhodnutí mě vedla hlavně cena oproti UPC internetu a také to že O2 zatím stále neuplatňuje FUP limit 150MB na týden.
Připojení telefonu je snadné, lze použít bluetooh či datový kabel ale dále je to složitější. Ovladače k modemu se bohužel nenainstalují automaticky je proto nutné použít Ovi suite nebo lépe stsrší PC suite k prvotnímu připojení. Při tomto procesu se v sítových adaptérech vytvoří dva nové modemy ( jeden pro BT  a druhý pro kabel) přes které je se možnost v budoucnu připojovat i bez použití programů od Nokie.
Na hned první problém jsem narazil při připojení přes kabel, internet v pravidelných intervalech (8 minut) vypadával a bylo nutné se odpojit a připojit. Přes BT žádný podobný problém nebyl a navíc podle rychlostních testů byla přenosová rychlost o něco vyšíš.
A to již se dostáváme k samotné použitelnosti. Při načítání běžných webů plných velkých obrázků a flashe je nutné počítat s opravdu velkým zdržením. Jako hlavní problém pro internetového závisláka je nemožnost více více palarerních loadingů v panelech. Připojení na to prostě nestačí. Zde se mi obrovských způsobem osvědčila funkce Opera turbo která je schopná snížit načítací čas až 5x. Toto číslo není vůbec nadsazené a rozdíl je opravdu vidět.
Úsměvným může být třeba že za den testování se mi podařilo týdenní FUP překročit asi 6x. Nedovedu si představit nasazení pro běžný provoz po celý rok.
Samotný telefon je při připojený velice zahřátý a je vidět že ho to mírně zatěžuje - reakce jsou pomalejší.
Nakonec se jen letmo zmíním o programu JoikuSpot který umožňuje sdílet internet z telefonu po WIFI do dalších zařízení. Bohužel moje WIFI AP vyhodnotí vytvořenou síť jako nefunkční provozu a nepřipojí se. Nicméně je to funkční řešení ( tedy pouze v placené verzi která umožňuje šít zašifrovat) .


Žádné komentáře:

Okomentovat