středa 30. června 2010

Dropbox a TrueCrypt


Jak již jsem nakousl v minulém článku, je použití inteligentního synchronizačního enginu Dropboxu s Truecrypt kontejnerem výhodné.
Rozhodl jsem se tedy v praxi vyzkoušet jak taková souhra vypadá a co kladného a záporného z toho kouká.

 
Test č.1 - 100MB soubor
Vytvořit kontejner a vložit ho do Dropbox složky umí snad každý, proto tento krok přeskočím.
Jakmile je kontejner připojený, označí ho Dropbox červeným kolečkem - je právě používám a proto nemůže být synchronizován. 
 
 Po odpojení mu ale červené kolečko zůstane (po chvíli zmizí), i když Dropbox ve stavové liště upload obnoví. K poškození kontejneru tedy díky chování Dropboxu dojít nemůže   
 
Indexace změny 50MB je extrémně rychlá, cca 5 sec. Pak je okamžitě započat upload maximální rychlostí linky. Toto je velice výhodné pokud provozujete velké množství malých souborů
Test č.2 - 2GB soubor 
 
Vytvářet dynamický soubor rozhodně nedoporučuji, protože když to přefouknete, můžete se dostat za velikost vašeho Dropbox uložistě.
 
U 2GB kontejneru po přidání 20MB dat probíhala indexace více než 2 minuty s tím že zatížení disku bylo enormní. Protože se jedná o jeden velký soubor tak se rychlost čtení souboru na disku pohybovala od 10 do 50 MB/s, což prakticky znemožní pracovat se systémem. 
 
Revize kupodivu fungují i pro 2GB soubor. 


 
Postřehy:
Dropbox s kontejnerem:
Data se nahrávají jen jednou po odpojení kontejneru, úspora trafiku
Nižší zatížení uploadu, vyšší zatížení CPU -  šifrování, nižší zatížení disku - neprovádí se průběžná indexace.
Po odpojení se indexace provádí vysoce efektivně, ale na druhou stranu zcela zaměstná HDD.
Po zavření všech aplikací na Dropboxu se musí kontejner přeindexovat a změněné bloky uploadovat. Může překročit 10 minut.

Dropbox bez kontejneru:
Změněná data se uploadují průběžně, například u Opery může jít o stovky či tisíce miniaturních souboru za den. Na druhou stranu není problém opravit změny nastavení z Dropbox revizí.
Upload či průběžné indexování neruší práci vůbec, maximálně pár desetinek sekundy za den.
Po zavření všech aplikací na Dropboxu se za několik sec. uploadují zbylé soubory a můžete přejít na druhý počítač.
 
Závěr:
 
Pokud nemáte rychlé SSD či zvláštní fyzický disk pro Dropbox složku, nemohu použití obrovského TC kontejneru k běžnému použití doporučit. Tím že Dropbox musí celý soubor indexovat aby odhalil změny, může se následná indexace a uploadování po práci (odpojení kontejneru) protáhnout až na desítky minut. Jde tedy o řešené vhodné jen pro paranoidní nadšence kterým nevadí čekat.

Žádné komentáře:

Okomentovat