úterý 29. června 2010

Dropbox symlink, Opera portable, TrueCrypt a další kouzla


Již velice dlouho na těchto stránkách nevznikl žádný obsah, a dnes se to pokusím napravit. Přiznám se že mě k napsání druhého článku o využití Dropboxu přinutil tento článek, který je plný polopravd a není založen na reálných zkušenostech z všedního užití, ale jen z marketingových keců
[tento článek neobsahuje referral odkazy, již žádné nepotřebuji. Viz článek http://post.mj12.eu/dropbox-jeden-velky-podvod-nebo-radeji-desitk...] ( http://mj12eu.blogspot.cz/2012/12/dropbox-jeden-velky-podvod-nebo-radeji.html ) 
Rozhodl jsem se tedy podělit o plody mé bezedné studny zkušeností a popsat postupy kterými pozdvihuji Dropbox na úplně novou hladinu pohodlného užívání s minimální námahou.

Modelová situace:
Potřebuji synchronizovat cca 3,5GB dat, ale mít k dispozici případnou rezervu pro další data. Potřebuji mít možnost se vrátit k předchozím revizím souborů, například kdyby došlo k chybné synchronizaci. Také potřebuji synchronizovat složky vně Dropbox složky do ní. A nakonec to hlavní, potřebuji synchronizovat složku portable Opery tak, aby byla kdykoliv k dispozici tak jak jsem jí zanechal (i s otevřenými panely) na všech počítačích. Složka Opery má: 11 291 souborů, 406 složek, 425MB( jen 239 MB je 9000 ikon). Složka pro cache je umístěna mimo Dropbox složku. Potřebuji tedy aby synchronizace nijak neovlivňovala práci programů a nerušila jejich běh, či nezpůsobovala lagování.
Dále používám portable verzi Psi+ kde využívám synchronizované historie, stejně tak je šikový Portable Apps Suite balík který mám vždy po ruce.
Jako IM jsem dříve používal Gajim, který bohužel portable režim nepodporuje, ale lze to jednoduše vyřešit pomocí symbolických odkazů, viz níže.

Nyní se podívejme jak se úlohy zhostili dva hlavní konkurenti.

Live Mesh:
Tento program na první pohled plní všechny požadavky nejlépe, v základu nabízí více místa, umožňuje synchronizovat jakékoliv složky... Ale reálná zkušenost z používání je hrozná. Možnost nastavit si neomezený počet synchronizovaných složek má za následek pouze zmatky, musíte stále myslet na to které složky to jsou a kolik dat obsahují - live mesh nemá nějaký jednoduchý indikátor volného místa.
Největší problém má ovšem samotný engine sledování změn souborů. Při reálné zkoušce nastavení synchronizace složky Opery kompletně selhal. Program absolutně ignoroval většinu souboru a 400MB složky nahrál na druhý PC a webové rozhraní 10MB souborů, více ho nezajímalo. Podobně se choval u velkých galerií, nepomohla ani nová beta či mnoho reinstalů. Program tedy selhal v hlavní úloze pro kterou je určen
Dropbox:
Dropbox žádnými dětskými nemocemi netrpí a svou činnost vykonává na jedničku - jen prvotní indexce a průzkum změn po startu dává HDD docela zabrat. Navíc Dropbox nabízí bezkonkurenční výhodu:
Pokud do Dropboxu nahrajete soubor který tam už je (Dropbox si nejprve vypočítá kontrolní součet souboru), tak se vám v cloudu objeví automaticky bez nutnosti uploadu, toto platí prakticky pro jakékoliv video. Vždy existuje někdo kdo ten samý soubor už jednou do Dropboxu uplodoval, a vy tedy nemusíte. Opačně to pochopitelně neplatí a soubor musíte stáhnout celý :-)

Další výhodou Dropboxu je, že když například upravíte soubor, například změnou ID3 tagu u hudby, tak je synchronizována jen změna souboru a ne soubor samotný, to ušetří klidně 99% přenášených dat. Tato vlastnost otevírá dveře například využití pro zálohovací image či TrueCrypt

Další výhodou jsou public odkazy (sbohem edisku), či pěkné onlien galerie, třešničkou na dortu jednoduché sdílení složek. 
  

PS: SugarSynch zrecenzuji někdy v budoucnu, ale funkčností se řadí mezi Dropbox a Live Synch, liší se pouze jiným poměrem funkcí a zpracování. Rozhraní je asi nejméně přehledné ze synchronizačních programů vůbec.

Junction Link Magic:
Junction Link Magic je jednoduchý a přesto geniální GUI program pro práci se symlinky (symbolickými odkazy). Jde vlastně o sofistikovanější formu zástupců které znáte z Windows. Před jakýmkoliv hokus pokusem se   symbolickými odkazy doporučuji bezchybně pochopit problematiku, například jak se to chová v krizových situacích když dojde ke smazání, přesunu, smazání odkazu atd...
Symlinky mohou být skvělý sluhu, ale zmatený pán. 
Synchronizace složky dokumenty a výhody či nevýhody tohoto řešení

V mém případě používám tuto funkci k napojení složky Dokumenty do složky Dropbox, tím zajístím její synchronizaci. Ve skutečnosti je složka Dokumenty umístěna přímo v Dropboxu a v uživatelském profilu je pouze odkaz na ní. Jak asi zjistíte musíte nejprve před vytvořením symlinku ze složky která bude ve vašem uživatelském profilu odstranit veškerá data, prostě musí být prázdná. Druhá složka v Dropbox složce může soubory obsahovat. Po vytvoření symlinku uvidíte okamžitě své Dropboxovské dokumenty v své windows dokumentovské složce.
Hlavní výhody jsou:
Poku znáte Steam Coud, můžete si tento luxus užít u všech her. Savy v dokumentech vám Dropbox synchonizuje. Stejně tak nastavení her. Logicky se to nevztahuje jen na hry. Pro visual studio je to jako stvořené (zlaté revize)
To samé platí o chatlozích z programu jako WLM, digsby, trilian....vždy je budete mít po ruce.
A samozřejmě synchronizace osobních dat. 

Závěr je takový že díky pár klikům si můžete z Dropboxu udělat mocný synchronizační nástroj který dokáže zjedodušit digitální život jako žádný podobný nástroj. Kapacitu si můžete rozšířit na obrovskou, požadavky na systém jsou minimální a pohodlí či bezpečnost dat (přenos je prováděn přes SSL) je enormní.

Na druhou stranu alternativy zatím nabízí jen kompromisy a polovičatá nespolehlivá řešení.
Dropbox + TrueCrypt container 


[toto je pouze teorie]
Pokud jste paranoidní schizofrenici určitě již váš musela napadnout tato kombinace. Mít svá zašifrovaná data v Cloudu je nápad který na první pohled nemá mouchu. Na druhý ovšem pár vad na kráse má.
1.) TC kontejner jako obsah Dropbox složky, která je umístěná na klasickém disku
2.) ...vlastně není druhá možnost.
Pokud tedy vezmeme modelovou situace a máme dejme tomu 10GB TC soubor jako jediný obsah Dropbox složky, narazíme hned na začátku. Tento soubor (nyní ještě bez dat) je vlastně plný (při pohledu z venku) náhodným obsahem, Dropbox ho tedy bude muset celý indexovat což může trvat docela dlouho, ale hlavně ho celý musí uploadovat.
Protože Dropbox uploaduje jen změněné části souborů, nebude při změně obsahu uploadovat celých 10GB, jen bude mít pravděpodobně problém s indexováním a indexováním a indexováním kontrolních součtů. 
Nevýhody:
rychlejší stahování na druhém pc protože normálně pomalu stahuje stovky malých souborů
nemožnost webové editace, nefunkční a problematické revize souboru
Truecrypt a Dropbox rozvedu v následujícím článku. Hurá


Žádné komentáře:

Okomentovat